Titulní obrázek

Penzijní reforma - základní dotazy

15.duben 2012

Důchodová reforma dostala konečně jasné obrysy. Pro koho je reforma výhodná? Jak správně vybrat konkrétní penzijní fond a jakou budou mít Češi jistotu, že o své celoživotní úspory nepřijdou? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Od roku 2013 budou moci vstoupit do takzvaného druhého fondového pilíře. Co je dobré vědět, abyste se rozhodli správně?

1. Když využiji možnosti spořit ve fondech a převést tam část státního pojistného, budu mít vyšší důchod?

Pro lidi s minimální mzdou je reforma nevýhodná. U ostatních záleží na úspěšnosti fondů. I při vyšších výdělcích si ale musí člověk uvědomit, že dvě procenta ze mzdy budete muset do fondu přispět ze svého. Je třeba zvážit, zda se tyto peníze nedají investovat lépe jinak. měrnou mzdou.

2. Koho se penzijní reforma týká?

Všech kromě dnešních důchodců. Ti budou nadále dostávat důchod, jak jsou zvyklí. Jinak se každý bude moci rozhodnout, jestli využije nabídky penzijních fondů. Lidé po pětatřicítce však budou mít na toto rozhodnutí jen první pololetí roku 2013.

3. Přijdou ještě nějaké další reformy?

Současná vláda další reformy neplánuje, ale pokud se dostane k moci opozice, chystá se systém změnit. Není také vyloučeno, že v budoucnu si další změny vynutí zhoršená ekonomická situace státu.

4. Proč se tyto změny vlastně dělají?

Současný průběžný důchodový systém se dostává do schodku. Letos už chybí na výplatu peníz okolo 30 miliard korun. Počet důchodců totiž stoupá rychleji než počet ekonomicky aktivních a důchodvý systém se tak chová jako pyramidová hra zvaná letadlo.

5. Pomůže současná reforma překonat problémy průběžného důchodového systému?

Není to jasné. Na jednu stranu spoření ve fondech může v budoucnu zmírnit výkyvy spojené se stárnutím populace, na druhou stranu příliv bohatších lidí, kteří relativně hodně přispívají do současného průběžného systému, může zvětšit jeho problémy.

6. Když půjdu do penze, dostanu pak celou naspořenou částku naráz?

Nikoli. Bude na výběr ze dvou možností. První z nich je koupě doživotní tak zvané anuity. Důchodový fond pak bude vyplácet až do smrti předem dohodnutou částku. Další variantou je 20letá renta, která znamená, že vám fond bude vaše úspory vyplácet ve stejných částkách po dobu 20 let.

7. Jakou mám jistotu, že fond neprodělá a já o své úspory nebo jejich část nepřjdu?

Žádnou, vše závisí na tržní hodnotě akcií a dluhopisů ve fondu. Navíc v některých zemích stá část soukromých penzijních fondů fakticky znárodnil. Na druhou stranu u současného penzijního systému neexistuje jistota, že stát nezkrachuje nebo se nedostane do problámů a neomezí výplatu penzí ne minimum nebo je nepřestane vyplácet úplně.

8. Co když se rozhodnu do nového systému vstoupit, ale pak si to rozmyslím a budu chtít zase ven?

Něco takového nebude možné. Nelze ale vyloučit, že některá vláda v budoucnosti tuto možnost nabídne. Stalo se to například v sousedním Slovensku.